DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

ABDOMİNOPLASTİ

ABDOMİNOPLASTİ

Mini Karın Germe

ABDOMİNOPLASTİ

ABDOMİNOPLASTİ

Tam Karın Germe

ABDOMİNOPLASTİ

ABDOMİNOPLASTİ

Endoskopik Karın Germe

Abdominoplasti

KARIN GERME

Karın ve bel bölgesindeki fazla yağın alınması, birbirinden ayrışmış ve gevşemiş durumdaki karın kaslarının bir araya getirilerek onarılması ve göbek altındaki fazla derinin çıkartılmasını içeren bir işlemdir.

 

Bu üç işlem aynı anda yapıldığı zaman tam, bir kısmının yapıldığında ise mini karın germeden söz edebiliriz. 

 

Özellikle, aşırı kilo alıp verme ve hamilelik karın ve bel bölgesinin cildinde ve kas dokularında deformasyona yol açar. Böyle bir durumdan sonra hastalar kum saatine benzer şekilde bir bel ve gergin bir karın dokusunu geri istemektedirler. 

 

Eğer fazlalıklar göbek deliğinin üstünde de varsa tam karın germe, fazlalıklar sadece göbek deliğinin altındaysa mini karın germe.

Mini Karın Germe

Mini karın germe ameliyatında ise, sadece göbek altı bölge hedeflendiği için daha kısa kesi yapılır. Göbek deliğinin yeri genellikle değişmez. Liposakşın ise hemen hemen tüm hastalara yaygın şekilde yapılır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Tam Karın Germe

Hasta iç çamaşırı ya da bikini üzerindeyken ayna karşısında izin konumlanacağı yer hasta ile birlikte belirlenir. İzin her zaman dışarıdan görünmeyecek şekilde iç çamaşırın altına gizlenmesi amaçlanır. 

 

Ameliyat sırasında ameliyat öncesi işaretlenen yerlere liposakşın uygulanır. Planlanan yerden yapılan bir kesi ile karın kasları üzerinden kaburgaların üzerine geçmeyecek şekilde karın cildi kaldırılır. Göbek deliği mevcut yerinden ayrılır ve serbestleştirilir. Birbirinden ayrık ve gevşemiş durumda olan karın kasları bir araya getirilerek onarılır böylece karın duvarı sıkılaştırılır. Göbek deliğinin altında kalan tüm cilt çıkartılır. Göbeğin üzerindeki cilt aşağı çekilir. Göbeğin iz düşümü çekilen ciltte işaretlenerek yeni bir göbek deliği açılır. Tüm kesiler, daha sonra dikiş almayı gerektirmeyecek şekilde içeriden dikilir.

 

Tam karın germe ameliyatı sonrası hastanın, göbek altı bölgesinde bulunan çatlaklarının neredeyse tamamı çıkartılmış olur.

Endoskopik Karın Germe

Hiç cilt fazlası olmayan özellikle karın kasları gevşemiş kişilere uygulanmaktadır. İç çamaşırı çizgisinin altında kalacak şekilde 2-3 cm lik bir kesi yapılarak kamera ve diğer yardımcı aletler içeri sokularak gerçekleştirilen bir işlemdir. 

 

Bu işlemde liposakşın ihtiyaç halinde uygulanır ancak cilt çıkartılmaz. 

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE