DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Kepçe Kulak

Otoplasti (kepçe kulak problemi), özellikle okul başlamadan önce halledilmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer erken yaşta halledilmezse, çocuklar arkadaşları tarafından alay konusu haline gelirler. Bu durum, hayatları boyunca ruhsal durumlarını etkileyecek bazı problemlerin başlangıcı olabilir.

 

Kepçe kulak vakasında asıl bozukluk, kulak katının tam olarak gelişmemiş olması ve kulak kepçesinin kafadan normalden daha fazla ayrık durmasından kaynaklanmaktadır. 

 

Tedavi, bu iki bozukluğu düzeltmeye yönelik olmalıdır. Kepçe kulak, çocukların %5 ile %10’unda görülen bir problemdir. Bu ameliyat için en ideal yaş okul başlangıç öncesi ya da 4-6 yaş arasıdır. Bu ameliyat genel anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat izi kulak arkasından yapılmaktadır, katlantılar dikiş yardımıyla oluşturulmaktadır. 

 

Hasta ameliyat olduktan sonra kulaklar sıkıca bandajlanır. 72 saat sonra hasta kontrole gelir. Kulaklar kontrol edilir ve bandaj yerine tenisçilerin kullandığı ter bantlarından takılır. İlk 1 hafta tenisçi bandı gece gündüz kullanılır. Son hafta sadece geceleri takılır. 

 

Ameliyat edilen hastalar genelde  çocuk olduğu için kulakların darbelerden mutlaka korunması gerekmektedir. Ameliyattan sonra kulak kepçesi bir miktar kafa tasından uzaklaşır. Ancak travma görmezse ameliyat sonuçları kalıcıdır. 

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE