DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Hastalarımıza Özel

Hastalarımıza Özel

Ameliyat Öncesi Gereklilikler ve Ameliyat Sonrası Gereklilikler

 

Ameliyat Öncesi

 

Özellikle yüz germe, meme küçültme ve karın germe ameliyatlarından 3 hafta önce sigara kesilmelidir.

 

En az 10 gün önce aspirin ve/ya benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanımı durdurulmalıdır. Eğer kan sulandırıcı ilaçları mutlaka kullanmanız gerekiyorsa kardiyoloğunuzla bağlantıya geçiniz.

 

Ameliyattan 10 gün öncesinden itibaren multivitamin hapları, zayıflama ürünleri, doğal takviyelerin kullanımı sonlandırılmalıdır. Özellikle kiraz sapı aşırı kanamalara neden olduğundan 2 hafta önce kullanımı sonlandırılmalıdır. Bunun yanında yeşil çay ve keten tohumu gibi bitkisel ya da zayıflama ürünleri en az 10 gün önceden bırakılmalıdır.

 

Meme ameliyatı olacak olan kadın hastaların 40 yaşın altındaysa ameliyattan önce meme ultrasonu çektirmeleri, 40 yaşın üstündeyse mamografi çektirmeleri, ya da son 3 ay içerisinde çekilmiş mamografileri varsa bunları doktorları ile paylaşmaları gerekmektedir.

 

Çocuk hariç, genel anestezi ya da sakinleştirici altında ameliyat olacak tüm hastaların, ameliyattan 8 saat önce yeme içme faaliyetlerini durdurması gerekmektedir. Sürekli kullanılan ilaçlar (tiroid, tansiyon vb.) anestezi doktoruna danışılarak ameliyat sabahı çok az bir su ile alınabilir.

 

Özellikle, karın ameliyatlarından önceki akşam gaz yapmayan, hafif gıdalar ile beslenilirse ameliyat sonrası dönem daha kolay atlatılır.

 

Ameliyat öncesi, yüz bölgesinden ameliyat olacak erkek hastaların, bıyık ve sakal tıraşı olması anestezi doktorlarının işini kolaylaştıracaktır.

 

Hastalarımızın ameliyat öncesi, hastaların ojelerini silmesi, peercing, yüzük, küpe, hızma vb. metal aksesuarları çıkartıp gelmesi gerekmektedir.

Çok büyük ihtimalle adet görmeniz ameliyata engel bir durum olmasa da anestezi doktoru ve cerrahınıza bu konuda bilgi vermeyi unutmayınız.

 

Özellikle kalp pili ya da defibratör gibi kardiyak cihazlar kullanan hastaların ameliyat öncesi cerrahına ve anestezi doktoruna bilgi vermesi çok önemlidir.

 

Hastaların, hemen hemen tüm ameliyatlarda ameliyat bölgeleri ilk 3 hafta boyunca hafif ya da şiddetli şekilde şişer. Hastalar tatil, toplantı programlarını buna göre gözden geçirmelidirler.

 

 

Ameliyat Sonrası

 

Ameliyattan sonra, ilk 72 saat boyunca ameliyat edilen bölge ıslatılmamalıdır. 72 Saat sonra genellikle doktorunuz sizi kontrole çağırır. Eğer bir problem görmezse yıkanmanıza izin verecektir.

 

Ameliyat edilen bölge özellikle ilk 72 saat boyunca mümkün olduğunca kalp seviyesinin üzerinde tutulmalı, eğer hastada önemli bir sıkıntı yaratmıyorsa bu süreç 3 hafta kadar sürdürülmelidir. Genellikle hastalar 3 hafta sonra, ameliyat öncesi günlük aktivitelerini yapabilecek duruma gelirler.

 

Ortalama olarak tüm sporlar doktorunuz yapabilirsiniz diyene kadar ya da 6 hafta boyunca kısıtlanmıştır.

 

Size ameliyat sonrası verilen ve/ya giydirilen korseleri doktorunuzun size önerdiği şekilde kullanınız. Kullanım süresini kısaltmayın ya da uzatmayın.

 

Ameliyat sonrasında ki 3 haftalık dönem boyunca sigara içmemeniz yaralarınızın iyileşmesi açısından pozitif bir etki yaratacaktır. Ameliyat sonrası dönemde hava yastığı olan koltuklarda oturmaktan kaçınız. Özellikle göğüsünüz ile ilgili bir ameliyat geçirmişseniz, emniyet kemeri ile göğüsünüz arasına koyacağınız küçük bir yastık sizi rahatlatacaktır.

Burun ya da hava yolları ile ilgili geçirilen ameliyatlardan sonra, en az 10-14 gün süresince uçağa binmemek ve dalış yapmamak iyi bir karardır.

Hastalarımız İçin

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE