DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Jinekomasti

Erkek memesinin büyüyerek kadın memesine benzemesi durumudur. Neredeyse erkek nüfusunun yarısını etkilemektedir. Jinekomastiyi oluşturan sebeplerin hepsi tamamen bilinmese de bir kısmı ortaya çıkartılabilmiştir.

 

Genellikle östrojen seviyesi artmış, testesteron seviyesi ise yükselmiştir. Bazen bu durum normal olarak ortaya çıkabilir. Bazen bu durum hiçbir neden yokken doğal olarak oluşmaktadır. Bebeklikte, ergenlikte ve yaşlılıkta ortaya çıkması doğaldır. 

 

Bunların dışında hormon içeren ilaçların, kalp ilaçlarının, kanser ilaçlarının yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Meme bezinde büyüme olmaksızın ortaya çıkan özellikle şişmanlarda memenin büyük gözükmesine neden olan yalancı jinekomasti ile karıştırılmamalıdır. 

 

 

Jinekomasti tedavisi nedir?

 

Sebebe yönelik tedavi esastır. Hormonlarla ilgili bir sorun varsa, hasta endokronoloji uzmanına yönlendirilmelidir. 

Jinekomasti oluşumuna neden olan bir ilaç kullanıyorsa, doktoru ile konuşularak değiştirilmelidir. 

Ergenlik döneminde oluşan jinekomastilerde birkaç yıl bekleyip gözlemek, daha sonra duruma göre operasyona karar vermek daha uygun olacaktır. Çünkü bu dönemde oluşan jinekomastilerin çoğu daha sonradan düzelmektedir.

Jinekomastinin tedavisinde memelerin büyüklüğü önem taşımaktadır. Jinekomastinin tedavisinde çoğu hastadan tek başına liposakşın yeterli iken, ileri boyutta ki jinekomastilerde cerrahi yöntemlerle meme küçültme ağırlık kazanmaktadır.

Özellikle, yağ dokusu ile birlikte meme dokusunun da yoğun olduğu hastalarda vaser (ultrosonik liposakşın) kullanılabilir.

 

Jinekomasti ile ilgili ameliyatlar hemen her zaman ameliyathane ortamında ve genel anestezi ile gerçekleştirilir. İşlem ortalama 1 saat kadar sürmektedir. Liposakşın sonrası hastanın 2-3 hafta boyunca özel jinekomasti korsesi takması gerekmektedir. 6 haftaya dek kol ve göğüs hareketi gerektiren sporlar yapılamaz. Memeler şeklini ameliyattan sonra genelde 3. ayda almaktadırlar. Jinekomasti ameliyatları kalıcı ameliyatlardır. Hasta kilo alsa dahi meme asla eski haline dönmez.

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE