DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Liposakşın

Kadınlar sıklıkla, kalça basen, karın ve bacaklardan, erkekler ise bel ve göbek bölgesinde yağlanırlar. 

 

Yağ hücrelerinin sayısı vücutta sabittir. Ancak yağ hücreleri büyüyebilir ya da küçülebilir ancak sayısal olarak artış göstermez. 

 

Liposakşın bir zayıflama yöntemi değildir. Liposakşın, spor ve rejimle inceltilemeyen bölgelerde ki yağ dokusunun uzaklaştırılma işlemidir. Bu işlemin başarısı için, deri elastikiyeti en önemli şartlardan biridir. Yağ dokusu, azaldığında derinin kendini yeniden toparlayabilmesi için, liposakşın yapılan bölgede çatlak bulunmaması önemli bir şarttır. 

 

  • En iyi sonuç elde edilebilmesi için hastanın kilosu son 3-6 ay içerisinde stabil olmalıdır.

 

  • En önemli problem liposakşın veya eksizyon arasında doğru seçimi yapmaktır. Çoğu hastada adipozite ve laksisite bir aradadır. Hangi tekniğin kullanılacağına veya ikisinin birden mi kullanılacağına karar verilmelidir.

 

  • Kilo stabil hale geldikten sonra vücutşekillendirme düşünülmelidir. Subkutan yağaspirasyonu yüksek vakuma bağlanmış küçük çaplı kanüller ile yapılmaktadır. 

  • Bu teknik deri elastikiyeti iyi olan, son 3 ay içerisinde kilosu çok fazla değişmemiş, her yaşta ki insan için uygundur. 

 

Çatlak, selülit, abdominal pannus ve kalça pitozu liposakşına kötü cevap verir ve cerrahi rezeksiyona ihtiyaç duyulur.

Liposakşın Tipleri

  • Vakum Yardımlı Liposakşın (SAL)

 

Kullanıım alanı:Sıklıkla submental alan, abdomen/ karın yan taraf/ sırt, uyluk, diz mediali ve baldır ayak bileğindeki artmış yağ depozitleri.

 

Hasta ayakta iken rölatif olarak yağ fazlalığı olan bölgelere pinch test yapılarak çizim yapılır. Crisscross tekniğinin kullanılması ile pürüssüz geçişler sağlanır ve daha iyi bir kontür sağlar. 

 

  • Ultrason Yardımlı Liposakşın (UAL)

 

Yağlıve fibroz alanlarda daha efektif olabilir.

(örn. Meme, sırt, erkek gövdesi)

 

Pulsatil ultrasonik dalgalar aracılığıile oluşturulan kavitasyon vakum sırasında özellikleyağların sıvılaşıp erimesine sebep olur.

 

Örneğin ‘VASER’

Bu cihazlar, cildi sıkılaştırarak toparlanma sürecini kısaltıyor olsa da uzun vadade klasik liposakşın işleminden daha iyi sonuçların ortaya çıktığını gösteren bir kanıt yoktur. Bu cihazların en büyük dezavantajı cilt yarıkları oluşturmaları ve ameliyat süresinin uzun olmasıdır. 

  • Lazer Yardımlı Liposakşın (LAL)

Deri laksisitesi olan ve SAL sonrasıderi retraksiyonunun az olacağı bölgeler için önerilir.

 

Sonuçlar tartışmalıdır.

 

  • Güç Asistanlı Liposakşın (PAL)

Fibroz ve teknik olarak zorlayıcı alanlar için düşünülmelidir.

Operasyon süresini azaltmaya, alan başına daha çok yağ emilmesini sağlar.

  • Radyofrekans AsistanlıLiposakşın(RFAL

Hücre membranı bozulması ile lipolizi arttıran bipolar radyofrekans enerjisini kullanır. 

  • Lazer Lipoliz

İki, üç milimetrelik deliklerden sokulan kanüllerle, lazer yağ dokusunu parçalamak üzere vücut içerisine yönlendirilir. Yağ dokusu parçalanır. Çok küçük alanlarda, kullanılmayarak, yağ dışarı alınmadan yağın erimesi beklenilebilir. En büyük avantajı İzinin klasik liposakşın izlerine göre daha az olması ve cildin hızlı sıkılaşmasını sağlamışıdır. En büyük riski ise yanıktır.

 

Liposakşın Hakkında Çok Önemli Detaylar

&

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Süreç

Liposakşın, sakinleştiriciler eşliğinde uyutulmadan ya da uyutularak ameliyathane ortamında yapılabilir. 

 

İşlem süresi: Çalışılacak bölgeye ve alınacak miktara bağlıdır.

İşlemden sonra, hastalara 3 hafta boyunca kullanacakları korse henüz hasta daha ameliyat masasında yatmaktayken giydirilir. 

 

Hastaların ameliyattan 3 hafta önce özellikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması gerekmektedir. 

 

İlk 3 hafta yürüyüş dışındaki sporlar yasaktır. Liposakşın, yağ embolilerine ve kan pıhtılarının oluşmasına ve bunun vücut içerisinden kendi başına dolaşmasına neden olabilir. Buna Trombaemboli denir.

 

Vücutta yeni yağ hücresi oluşmadığı için, liposakşın yapılan yerler yağlanamaz. Hasta kilo alsa bile liposakşın yapılan alanlarda çok az bir kalınlaşma olabilir. Ancak yağ birikimi liposakşın yapılmayan alanlarda oluşacaktır. Örneğin, karın bel bölgesine liposakşın uygulandığında hastanın sırt kol ya da bacakları kalınlaşır. Liposakşınla alınan yağ miktarı genellikle 2-4 litre kadardır. Bu konuda genellikle kesin bir karar birlikteliği olmasa da nadiren 6 litreyi geçer. 

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE