DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Meme Büyütme

Futura Light is a much loved font inspired by elements of Bauhaus design. Ideal for headlines, banners, logos & more, it will make your words stand out.

Meme Büyütme

DR.BİNGÖL

Mükemmel değil, Doğal Güzel

Tüm estetik cerrahi ameliyatları arasında, öz güveni en fazla arttıran  birkaç ameliyattan biri meme büyütme ameliyatlarıdır.

Özellikle protez teknolojilerindeki son gelişmelerden sonra protezler uygun kullanılabilir hale gelmişlerdir. Değişim gerekmektedir.

Çok küçük kesilerden,hastane bir gece geçirmenizi gerektirmeyecek, ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir.

 

Meme büyütme işlemleri bütün dünyada en popüler cerrahi işlemlerden biri olup, anketlere göre hastaların en memnun oldukları estetik cerrahi müdahaledir.

Konulacak protezin seçiminde, hastanın cilt kalitesi, cilt altı doku miktarı, omuz genişliği, boyu gibi faktörler etkilidir.

Meme protezi işlemleri, her yaşta yapılabilmektedir. En sık 20-40 yaş arası insanlar tercih edilmek ile birlikte 18 yaşından küçüklere protez koyulamamaktadır.

 

KAS ALTI MI, KAS ÜSTÜ MÜ?

Cilt kalitesi yeterli, cilt altı dokusu kalın olan hastalarda meme dokusu altına yerleştirilmektedir. Cilt dokusu kaliteli ya da kalitesiz, cilt altı dokusu yeterli ya da yetersiz olan olgularda kas altı tercih edilebilir. Adı kas altı olsa da, protezin üst kısmı kas altında, alt kısmı ise meme bezinin altında kalmaktadır. En sık tercih edilen yöntemde dual-plan olarak adlandırılan yöntemdir.

 

KESİ YERİ

Protezler geleneksel olarak meme altından ya da meme başından konulmaktadır. Ancak koltuk altından ya da göbek deliğinden de konulabilmektedir.

Meme başı uygulamalarında,meme kanalları ve meme dokusu da kesildiği için her ne kadar izi daha az kalıyormuş gibi gözükse de; kapsül kontraktürü oranlarının daha yüksek olması nedeni ile pek tercih edilmemektedir.

Günümüzde en çok tercih edilen yöntem meme altı kesileridir. İz memenin altında kıvrımında kalmaktadır. Meme bezi kesisi gerektirmemektedir. Uzun dönemde meme hafif kendini salınca iz tamamen gizlenmektedir.

OPERASYON

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır ve 1 saat sürmektedir.

Meme ameliyatından önce 40 yaşın altında ki hastalarda meme USG, 40 yaşın üstünde ki hastalarda ise mamografi istenmektedir.

Protez takıldıktan sonra hastaların 3 sene de 1 protezlerinin MR ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

PROTEZ İLE HAMİLE KALINIR MI?

Eğer hamile kalmadan önce protezinizi çıkartırsanız ve sonrasında hamile kalırsanız memeler büyüyecek, süt verme sonrasında küçülleceklerdir.

Süt verme bittikten sonra 6. aydan itibaren protez tekrar konulabilir. Ancak protez çıkarmadan hamile kalınırsa, memeler hamilelik ve süt verme döneminde ağırlaşacağı için sarkma meydana gelme ihtimali çok yüksektir. Süt verme sonrası dönemde bu hastalara, meme dükleştirme işlemi yapmak gerekecektir.

 

SONUÇLAR

Hasta ameliyattan 6-8 saat sonra taburcu olabilir. Bu süre zarfında hastaya 1 ay boyunca giyeceği sporcu sütyeni giydirilir. 3-5 gün sonra, kontrole gelir. Herhangi bir problem yoksa duş alabilir.

İlk 1 ay hafif yürüyüş yapılabilir. 1 ay sonra hasta istediği her sütyeni takabilmekle beraber, ilk 1 ay mutlaka balensiz sütyen kullanmalıdır.

1. aydan sonra hasta kollarını zorlamadan günlük işlerini rahatça yapabilir. 6. haftadan sonra her türlü spor serbesttir. Protez takılmış memeler, ilk 1 ay ödem nedeniyle olduğundan büyük ve yukarıda görünürler. 1. ayın sonuna doğru, ödem azalmaya ve meme dokusu olması gerektiği yere inmeye başlar. Yaklaşık 3 ay civarında ödem neredeyse tamamen azalır ve memeler durması gerektiği yere inmiş olur.

 

 

SİLİKON PROTEZ KANSER YAPAR MI?

1993-2003 yılları arasında ABD'de yapılan çalışmalarda, silikon protezlerin meme kanseri ile bir ilişkisi yoktur.

Ancak 2011 yılından itibaren, FDA silikon protezlerde Ana Plastik Dev Hücreli Lenfoma arasında bir ilişki olabileceğine dikkat çekmiştir.

ABD'de Ana Plastik Dev Hücreli Lenfoma görülme sıklığı protez taktıran kadınlarda, yılda 1/500.000 olduğu tahmin edilmektedir. Bu oran çok düşüktür ve hastalığın çok nadir olduğunu göstermektedir.

İmplant ile ilgili problemi olamayan hastaların; implantlarını çıkartması gerekmemektedir. Ancak, meme implantı hastalarının düzenli kontrollerini yaptırmaları ve bir problem ile karşılaştıklarında doktorlarına başvurmaları çok önemlidir.

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE