DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Meme Küçültme

Küçük memeler gibi büyük memeler de kadınların hayatını zorlaştırabilmektedir. Özellikle yer çekiminin etkisi ile orjinal şekillerini kaybederler ve sarkarlar.  Gebelik ve süt verme dönemi memelerin daha da büyüyüp sarkmasına sebep olur. Büyük memeler, boyun, omuz ve sırt ağrısına, sütyen askıları omuzlarda yaralara, meme altında da pişik, mantar veya diğer enfeksiyonlara neden olabilir.

Özellikle genç kızlarda spor yapamamaya, istediği kıyafeti giyememeye neden olarak psikolojik nedenlere yol açabilir.

 

AMAÇ

 

Amaç kişinin, boyu, omuzları ve kilosu ile orantılı, meme başının makul yükseklikte olduğu ve memenin konik şekilde olduğu bir görünüm yaratmaktır. Bu ameliyat 18 yaşından büyük her hastaya uygulanabilmektedir.

 

İZ

İzin miktarı tamamen memenin büyüklüğüne, sarkıklığına, hastanın cilt kalitesine ve uygulanacak cerrahi yönteme göre değişiklikler gösterir.

 

AMELİYAT SÜRESİ

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında, memenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 2-4 saat süren ameliyatlardır.

EN ÇOK KULLANILAN TEKNİKLER NELERDİR?

Dünyada en çok ters T şeklinde iz bırakan ve lolipop şekeri şeklinde iz bırakan teknikler kullanılmaktadır. 

VERTİKAL TEKNİK NEDİR?

Meme başı çevresinde 360 derece dönen ve saat 6 hizasında dik olarak memenin altında ki oluğa doğru giden lolipopa benzer bir izdir. Bu yöntem dünyada kullanılan en güncel tekniktir. İz kısadır. Dahi bir konileşme sağlanır. Diğer yöntemlere göre daha kalıcıdır. 

TERS T TEKNİĞİ NEDİR?

Dünyada en sık kullanılan tekniktir. Hızlı ve kolayca uygulanabilir. Büyük izler yaratır. Daha çok çok büyük memelerde tercih edilir. Hızlı uygulanabildiği için, yaşlı hastalarda  kullanılabilecek bir tekniktir.

TEKNİKLER

İzin miktarı tamamen memenin büyüklüğüne, sarkıklığına, hastanın cilt kalitesine ve uygulanacak cerrahi yönteme göre değişiklikler gösterir

SONUÇLAR

Hasta ameliyattan 6-8 saat sonra taburcu olabilir. Bu süre zarfında hastaya 1 ay boyunca giyeceği sporcu sütyeni giydirilir. 3-5 gün sonra, kontrole gelir. Herhangi bir problem yoksa duş alabilir.

İlk 1 ay hafif yürüyüş yapılabilir. 1 ay sonra hasta istediği her sütyeni takabilmekle beraber, ilk 1 ay mutlaka balensiz sütyen kullanmalıdır.

1. aydan sonra hasta kollarını zorlamadan günlük işlerini rahatça yapabilir. 6. haftadan sonra her türlü spor serbesttir. Protez takılmış memeler, ilk 1 ay ödem nedeniyle olduğundan büyük ve yukarıda görünürler. 1. ayın sonuna doğru, ödem azalmaya ve meme dokusu olması gerektiği yere inmeye başlar. Yaklaşık 3 ay civarında ödem neredeyse tamamen azalır ve memeler durması gerektiği yere inmiş olur.

VERTİKAL MAMAPLASTİ SONRASI

Vertikal mamaplasti ameliyatları sonrası,  dikey izin sağında ve solunda kırışıklıklar oluşabilir. Kırışıklıklar 2-3 ay içerisinde kendiliğinden geçerken, en alt kısmında küçük bir kulakçık oluşabilir. 

Kırışıklıklar kendiliğinden geçerken, kulakçık lokal anestezi altında küçük bir işlemle çıkartılabilir.

Ameliyat sırasında bu kulakçığın bırakılmasının sebebi dikey izin uzatılarak göğüs duvarı üzerine geçmesini engellemektir.

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE