DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Meme Rekonstrüksiyonu

DR. U. A. BİNGÖL

KANSER

 

TRAVMA

 

ENFEKSİYON 

 

SONRASI MEME ONARIMLARI

 

 

Meme kanseri 

 

Dünyada her 8 kadından birinde görülen bir kanser türüdür. Meme kaybı, ruhsal ve fiziksel açıdan hastada derin yaralar açmaktadır. Hasta olmayan memesini yaşadığı travma ile hatırlamakta ve içine kapanarak hastanın  sosyal ilişkilerinin durmasına neden olmaktadır.

 

2010 yılından beri, meme onarımları, meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Meme onarımı erken ya da geç olarak yapılabilmektedir. Eğer tümör erken evreyse, tümörün alınması sırasında onarım da yapılabilir.  Eğer tümör ileri evreyse ameliyat sonrası radyoterapi yapılması planlanıyorsa daha sonra ki bir dönemde yapılması planlanmaktadır. Bu da geç dönem denmektedir.

 

Çok ileri evre kanser hastalarında onarım işlemi hemen yapılmaz. Onarım işlemine başlamak için hastaların kontrol altında olması gerekmektedir. 

 

Onarımlar, yabancı materyaller ya da hastanın  kendi dokuları kullanılarak ya da  her iki yöntemin kombine olarak kullanıldığı kullanım teknikleri olarak basitçe sınırlanabilir. Yabancı materyallerle onarıma örnek olarak doku genişleticiler ve protezlerle yapılan onarımlar sayılabilir. Hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılan örneklere ise flepler ve yağ greftleri  verilebilir.

 

Meme çıkarma işlemi sırasında eğer hastanın cildi korunabildiyse doğrudan meme protezi konulabilir. Ancak çıkarma işlemi sırasında ciltte çok miktarda çıkartılırsa bu durumda protez koyabilecek kadar doku mevcut değildir. Doku genişleticileri denen balon, göğüs kası altına yerleştirilerek belirli aralıklarla şişirilir. Balon şiştikçe üzerinde bulunan cilt genişleyerek büyür, yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman çıkartılarak meme protezi ile değiştirilir.

 

Meme onarımı işlemlerinde en çok kendi dokularıyla yapılan onarım işlemlerinde en çok  kendi kan akımı ile birlikte meme taşınına dokular kullanılır. Bu dokulara flep ismi verilir. En sık kullanılanlar, karın bölgesinden hazırlanıp TRAM flep , Latissmus flebidir.

 

Hastanın kendi dokusu ile onarım özellikle radyoterapi görmüş aşarı derecede cilt kaybı olmuş olgularda tercih edilmektedir. 

 

Yağ enjeksiyonları tek başına ya da diğer tekniklere yardımcı teknik olarak yapılabilir. En önemli dezavantajı tek bir uygulamanın yeterli olamamasıdır. Uygun şekilde hazırlandığında içerdiği kök hücreler sayesinde radyoterapinin olumsuz özelliklerine direnç sağlayabilir.

 

Meme onarımı tüm aşamaları tamamlanırken, memeler arası simetri sağlandığında eğer hastanın meme başı yoksa sıra meme başı yapmaya gelmiş demektir. Meme başı onarımında memenin başını onaracak flep teknikleri ve dövme en popüler yöntemlerdir. 

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE