DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti

Göz kapağı cerrahisi tıbbi adıyla, bleferoplasti en sık yapılan estetik cerrahi işlemlerinden biridir. İşlem sonrası hastalar dinç, dinlenmiş ve sağlıklı görünürler. 

Göz kapağına ilişkin işlemlerde, üst göz kapağı kaş ve alın ile birlikte; alt göz kapağı ise yanaklar ile birlikte değerlendirilmelidir.

by DR. BİNGÖL

Vücutta ki en ince cilt göz çevresi bölgesidir. İnce olması sebebiyle güneş ışınlarından ve fiziksel aktiviteden en çok etkilenen bölgedir. Yaşlanma çizgileri 30’lu yaşlarla birlikten ilk olarak bu bölgede ortaya çıkar.

 

Bu belirtiler; kırışıklıklar, yığılmalar, torbalanmalar ve renk değişikliği şeklinde olabilir. Bu görünüm sürekli ‘Yorgun musun?’ ya da ‘Uykusuz musun?’ gibi soruların sorulmasına neden olabilir.

 

Yaşlanma ile birlikte, yan profilde kirpik kenarından yanağa doğru D harfi şeklinde olan yay gibi görünüm zamanla, göz kapağı ayrı yanak ayrı görünecek şekilde B harfi görünümünde olur. 

 

Daha da ileri safhada hastalar daha iyi görebilmek için kaşlarını kaldırarak bakmaya çalışırlar bu nedenle alın çizgileri daha da belirgin hale gelerek hastanın daha da yaşlı görünmesine neden olabilir.

Göz kapağı işlemlerine gerekiyorsa; endoskopik kaş kaldırma, yağ enjeksiyonu, botoks, dolgu uygulanan ve renk değişiklikleri, ince kırışıklıklar için de kimyasal peeling ya da lazer uygulanabilir.

 

Ayrıca tüm bu işlemler, yüze germe ya da orta yüz gençleştirme işleminin bir parçası olarak da yapılabilir. Göz kapağı ameliyatlarında fazla deri mutlaka çıkartılır. Yağ ve kas dokuları ise sadece gereklilik duyulması halinde çıkartılır.

 

Göz kapağı ameliyatları sakinleştirici ya da genel anestezi altında yapılabilir. Üst kapak ameliyatları ortalama 1 saat, alt kapak ameliyatları da ortalama 1,5, 2 saat kadar sürer.

 

Bütün ameliyatlardan sonra hastaların en çok şikayet ettiği durum göz çevresinde oluşan morluklardır. Ödem çoğunlukla vardır ağrı ise nadiren oluşmaktadır. Ameliyattan sonra hastalara ilk 24-48 saat  buz uygulaması yapılabilir.

 

Dikişler 4-7. Günler arasında alınmaktadır. 3. Günden itibaren ödemler azalmakta, 3. Haftada ise ödem ve morlukların tamamı geçmektedir. 

 

Üst göz kapağı, alt göz kapağına göre daha korunaksız bir konumda olduğu için ileri ki zamanlarda tekrar ameliyat etmek gerekebilir. Alt göz kapaklarında 2. Ameliyat nadiren gerekmektedir. 

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE