DOÇ. DR. UĞUR ANIL BİNGÖL

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yağ Transferi

Yüze Kök Hücreden Zengin Yağ Dokusu Transferi

Kök hücreler cildimizin yapıtaşı olan kollejenii sentezleyen fibroblastlara dönüşmektedir. Yeni kollejen sentezi sayesinde cilt daha genç görünür, nemliliği artar, incelmiş olan dokular kalınlaşır, kırışıklıklar belirli bir düzeyde azalır.

 

Yağ enjeksiyonları için kesi yapmaya gerek yoktur. Hastanın yağ içeren herhangi bir bölgesinden çok ince kanüller kullanılarak yağ hücreleri elde edilir. Alınan bu yağlar saflaştırıldıktan sonra yine çok ince kanüller ile gerekli bölgelere enjeksiyonlar yapılır. Kesi ya da dikiş gerektirmez. Bu işlemler, sakinleştirici ya da genel anestezi altında ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. İşlem genele olarak 1 saat kadar sürmektedir. İşlem ağrısız bir işlemdir ancak şişme ve morarmalar olabilir.

İşlem sonrası 72 saat boyunca hastanın yüzüne aralıklı olarak buz uygulanır. 72 saat sonra şişlikler ve morluklar azalmaya başlar. 3 hafta sonra morluklar ve şişlikler geçmiş olur.

 

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası verilen yağın tamamı yüzde kalmaz. %20/50 arasında ki bir oranla yağ kaybı olabilir. 6 ay 1 sene sonra işlem hastanın isteği doğrultusunda tekrarlanabilir. Hareketli bölgelerde kayıplar daha fazlayken( ağız çevresi gibi), hareketsiz yerlerde kayıp daha az olmaktadır. Ancak, belirli bir miktar hacim kaybı olsa da onarıcı etkinlik devamlıdır. 

Yağ dokusu erişkin kök hücreler açısından vücutta ki en zengin kaynaklardan biridir. Bu kök hücreler verildikleri yerde eksik olan hücrelere dönüşüp hasar görmüş dokuların onarımını gerçekleştirmektedirler. Hastanın örneğin göbek çevresinden alınan yağ dokusu çeşitli işlemlerden geçirilir. Sıvılardan arındırılarak kök hücre oranı arttırılır ve sonrasında çok küçük iğneler yardımıyla yüz bölgesine tekrar verilerek hem eksik olan hacim yerine koyulmuş olur hem de içeriğinde ki kök hücreler sayesinde cildin gençleştirmesine katkı sağlanır. 

 

Yağ enjeksiyonları yüz, meme, kalça gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. 

 

Yağ enjeksiyonları her yaşta yapılabilir ancak yüzde hacim kaybı genellikle 30’lu yaşlardan sonra başlamaktadır. Yaş arttıkça kök hücre oranı azalmaktadır. Bu yüzden sıklıkla 30’lu yaşlarda yağ enjeksiyonlarına başlanmaktadır. Yüzde her bölgeye uygulanabilen bir işlem olmasına rağmen özellikle göz çevresi ve orta yüz bölgesine sıklıkla uygulanmaktadır. 

Mesaj Gönder

Contact Us

E: info@istanbulplasticsurgery.com

T: +90 532 406 24 68

Yeditepe Üniversite Hastanesi

ATAŞEHİR, ISTANBUL,  TÜRKİYE